Trudna nauka małej cierpliwości.

Dziecięce wyzwania-jak sobie z nimi radzić?.

Frania ma cztery lata, jest rezolutną mała dziewczynką, która wraz z rodzeństwem- starszym Rysiem i młodszą Anielą, przeżywa przygody typowe dla przedszkolaka. Jako, że jak sama mówi, jest środkowym dzieckiem, jej codzienność w relacjach z rodzicami, starszakiem i malutką siostrzyczką ma różne wymiary. I właśnie to jest motywem przewodnim książek z serii Barbary Supeł o Frani. Każda z publikacji opowiada o jakimś doświadczeniu lub uczuciu z perspektywy dziecka. Za nami już 4 pozycje z serii – Co zrobi Frania?

-Życzliwość

-Akceptacja

-Współpraca

-Asertywność

Święta już za rogiem, zatem mała Frania będzie uczyć się cierpliwości w najnowszej części- Co zrobi Frania Oczekiwanie na święta.

Cierpliwość o zapachu pierników. 

Konstrukcja książek Barbary Supeł jest bardzo przemyślana. W każdej mamy przedstawione 3 historie z perspektywy dziecka, ale w różnym ujęciu. Tak też jest i tym razem. Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta, >to opowiadania w klimacie świątecznym. Pierwsza historia dotyczy pisania listu do Św. Mikołaja. Oczywiście Frania jest bardzo podekscytowana, z zapałem siada do pisania listu o wymarzonym prezencie. W tym roku, dziewczynka pragnie lalki z reklamy. W trakcie wykonywania zadania dociera do niej, że nie potrafi pisać. Staje przed wyzwaniem- co robić? W drugim rozdziale dostaje kalendarz adwentowy z czekoladkami. Jej cierpliwość zostaje wystawiona na próbę. Czy uda jej się powstrzymać przed zjedzeniem wszystkich łakoci na raz? Tytułowe oczekiwanie, to jedna czekoladka dziennie. Ale czy to w ogóle możliwe w przypadku u przedszkolaka? Ostatnia historia opowiada natomiast o Wigilii,  czyli  według Frani dniu z gumy. Bo jak tu trenować cierpliwość, gdy święta niby są, ale na wszystko trzeba czekać? Na kolację, na choinkę, na pierwszą gwiazdkę i prezenty. Trudno tutaj nie być niecierpliwym. 

Dobre rady Frani.

W trakcie toczącej się akcji opowiadania, pada kluczowe pytanie “Co zrobi Frania?”.  Na całej stronie bohaterka przedstawia po kolei propozycje odpowiedzi. Czytając, dziecko może podjąć decyzję, jak jego zdaniem potoczą się dalsze losy dziewczynki. Jest to też dobry pretekst do zastanowienia się i rozmowy z dzieckiem, jakie ono podjełoby decyzje i zachowało się w danej sytuacji. Po zakończeniu każdego rozdziału, mamy podsumowanie dla rodziców, w którym przedstawione są kluczowe akcenty z historii. Jest to świetna baza do dyskusji z dziećmi i poznania ich perspektywy. Książka jest przewidziana dla dzieci w wieku 4-7 lat, ale z powodzeniem odpowiednio poprowadzona narracja, spodoba się młodszym dzieciom. Również starszaki, chętnie sięgną po tą pozycję.